Bývanie a záhrada

Ako vyčistiť sprchovací kút od vodného kameňa a nečistôt

Ako vyčistiť sprchovací kút od vodného kameňa a nečistôt

Zaschnuté kvapky vody na dverách sprchovacieho kúta sa pripomínajú s neúprosnou pravidelnosťou. To isté platí o fľakoch na sprchovej batérii. Vlhké kúpeľne, alebo tie, ktoré majú zlé odvetrávanie, zrejme trápi aj sem-tam viditeľná pleseň. Ako rýchlo a správne umyť sprchovací kút tak, aby ste sa zbavili všetkých uvedených nečistôt? Poradíme vám, na čo sa počas vášho upratovania zamerať.

Čím odstrániť vodný kameň zo skla

Na usadený vodný kameň, ktorý sa prejavuje bielymi stopami, hľadáme toho najšikovnejšieho pomocníka najskôr všetci. Môžete siahnuť po klasických prípravkoch z drogérie, vystačíte si s ekologickejším variantom v podobe octového roztoku (v pomere 1 : 5). Nechajte ho niekoľko desiatok minút pôsobiť, a potom sklo opláchnite vodou a vyleštite do sucha. Nebojte, žiadny pach po octe nezostane.

Ako zabrániť usadzovaniu vodného kameňa

Aby ste predišli trápeniu s vodným kameňom, stačilo by pravidelne perfektne zotrieť všetky steny vždy po sprchovaní stierkou. Pre niektorých členov rodiny je ale táto úloha až nadľudská, preto sa rovno zameriame na iné možnosti prevencie. Na trhu je dostupný špeciálny odpudzovač vody pre sprchovacie kúty – ide o prípravok na báze vosku. Obvykle ho zoženiete v drogérii s označením AntiCalc. Vodný kameň má o dosť menšiu šancu sa usadiť a vy máte vďaka tomu pri upratovaní menej práce. 

Premyslieť môžete aj nákup špeciálneho filtra na začiatok vodovodného systému. Tieto zmäkčovače vody ochránia pred vodným kameňom nielen váš sprchovací kút, ale aj rýchlovarnú kanvicu a ďalšie domáce spotrebiče. Riešením iba pre sprchovací kút môže byť aj špeciálna sprchová hlavica s filtrom, ktorá vodu zmäkčí ešte skôr, ako dopadne na vašu pokožku. Okrem toho, že sa nebude usadzovať vodný kameň, vám poďakuje aj vaša pokožka, ktorá bude viditeľne menej vysušená. 

Ako vyzrieť na škáry v kúpeľni

Na čistenie škár medzi dlaždičkami nepotrebujete žiadny zázračný prípravok. Vystačíte si s kašičkou z prášku do pečiva s vodou, pomôže aj zmes z jedlej sódy a vášho prípravku na riad. Čistič naneste do škár kefkou, zamerajte sa aj na rohy sprchovacieho kúta a miesta, kde je sprchová vanička v kontakte s gumovým tesnením. Pastu nechajte pôsobiť aspoň 15 minút, potom ju opláchnite horúcou vodou a kút vytrite dosucha.

Skvelý pomocník na usadené zvyšky peny zo šampónu aj kúsky mydla je parný čistič. Vďaka špeciálnej bodovej dýze dokáže priamym pôsobením pary rýchlo uvoľniť aj veľmi odolné vrstvy usadenín. Pri silikónových škárach si len dajte pozor na to, aby ste paru nechali pôsobiť iba krátko. Dlhodobé pôsobenie by mohlo narušiť silikón. 

Vyčistite odpad

Počas umývania sprchovacieho kúta sa často zabúda na odpadový odtok. Nie je síce vidieť, môže sa vám ale začas pripomenúť nepeknou arómou, alebo vás nahnevať neodtekaním. Pravidelne vyberajte usadené nečistoty a vlasy zo sitka. Raz za čas prečistite rúrky čističom na odpady. 

Na záves sprchovacieho kúta stačí ocot

Pokiaľ váš sprchovací kút nemá dvere ale záves, musíte mu venovať počas upratovania veľa pozornosti. Je totiž ideálnym miestom na rast plesní a množenie baktérií. Špinu a fľaky od sprchového gélu alebo šampónu odstránite pomocou bežného octu. Ako na to? Záves dajte do práčky a namiesto bežného pracieho prostriedku nalejte asi 2 dcl octu. Pokiaľ pridáte k praniu aj staré froté uteráky, tie pomôžu svojím hrubým povrchom odstrániť zo závesu nečistoty. 

Žiarivá sprchová batéria vrátane hlavice

Zaschnuté kvapky a mydlinky odstránite z chrómovanej hlavice jednoducho bežnými čistiacimi prostriedkami na kúpeľňu. Sprchovú batériu vydrhnete raz-dva. Pre maximálny lesk použite handričku z mikrovlákna a čistič na okná v spreji.

Drobné dýzy sprchovej hlavice bývajú pravidelne zanesené vodným kameňom, hlavica preto stráca svoj pôvodný tlak. Viditeľné nánosy kameňa odstránite kefou alebo špáradlom. Na poriadne čistenie si pripravte vrecko, do ktorého nalejete vodu a jedlú sódu. Ponorte hlavicu do vrecka, zaistite ju gumičkou a nechajte aspoň 20 minút pôsobiť. Potom kefkou a vyklepaním odstráňte uvoľnené zvyšky kameňa. 

Pravidelné vetranie kúpeľne je základ

Pokiaľ má vaša kúpeľňa okná, odporúčame po odchode z kúpeľne pravidelne vetrať. Kúpeľne bez okien by mali mať nainštalované ventilátory, ktoré odsávajú prebytočnú vlhkosť. Pokiaľ nemáte ani to, nechávajte dvere sprchovacieho kúta a dvere do kúpeľne otvorené. Len tak bude mať prebytočná vlhkosť šancu uniknúť. Vlhkosť môže spôsobiť nielen nepekné fľaky od plesne, ale závažnejšie poškodiť vybavenie kúpeľne. Nehovoriac o tom, že dýchanie výparov z plesní je nebezpečné pre náš organizmus.